Stanovy

STANOVY SPOLKU

I.

„Hradecký tenisový klub“, ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, se s účinností zákona č. 89/2012 Sb, občanského zákoníku (dále jen „NOZ“), tedy od 1. 1. 2014, považuje za spolek ve smyslu § 3045 NOZ ve spojení s § 214 a násl.

II.

Název

 

Název „Hradecký tenisový klub“ se s ohledem na § 216 NOZ mění na Hradecký tenisový klub zapsaný spolek (dále jen „Spolek“). Název spolku je Hradecký tenisový klub, z.s. .

III.

Sídlo

Adresa sídla je Hrádek čp. 401, PSČ 739 97 Hrádek

IV.

Stanovy

Vnitřní organizace Spolku, práva a povinnosti členů i volených orgánů spolku se řídí těmito stanovami, které jsou uloženy ve svém úplném znění v sídle Spolku.

V.

Cíle, poslání a principy Spolku

 

1) Hlavním posláním spolku je rozvíjení sportovní činnosti spolku, zejména

a)       zřizování a provoz tenisových kurtů v obci Hrádek jako hlavní (zájmová) činnost

b)      spolupráce s jinými tenisovými kluby, spolky, iniciativami, a nadacemi s obdobným posláním a předmětem činnosti.

c)       dbá na všestranný sportovní rozvoj svých členů a jejich mravní zásady

d)      propaguje své ideje v hromadných sdělovacích prostředcích

e)      získává podpory a dary od jiných právnických a fyzických osob, jehož i příspěvky, dotace a  granty od orgánů státu či obcí

f)        obstarává svoje příjmy z členských příspěvků, propagační činnosti, sponzoringu, reklam a nájemních smluv, jejichž předmětem budou plochy ve vlastnictví spolku

g)       organizuje tenisové turnaje mládeže, tenisové turnaje dospělých a tenisové turnaje veteránů, seznamuje širokou veřejnost s činností klubu a získává nové členy a příznivce, kteří se ztotožňují s idejemi spolku

h)      organizuje různé akce podporující poslání klubu a organizuje zájezdy na tenisové turnaje do jiných obcí

i)        vyhledává spolupráci s orgány obecní a regionální samosprávy, se školami, pro které organizuje tematické  odborné přednášky, jakož i dalšími neziskovými institucemi, které mohou napomáhat realizaci poslání a cílů spolku

VI.

Vedlejší činnost Spolku

 

Jelikož je provozování hlavní činnosti spolku spojeno s náklady, může Spolek vykonávat i hospodářské, či jiné výdělečné činnosti vedlejší a to jak pro podporu hlavní činnosti, tak i za účelem hospodárného využití majetku Spolku. Zisk z těchto činností Spolek používá především k podpoře hlavních činností dle čl. VI. těchto stanov, dalších spolkových činností a k úhradě nákladů na vlastní správu.

VII.

Členství ve spolku

 

1) Členství ve spolku je dobrovolné. Členstvím vznikají nejen práva, ale i povinnosti člena spolku, především závazek dodržovat  stanovy spolku a dbát o jeho dobré jméno. Členství ve spolku je nepřevoditelné a nezcizitelné.

 

2) Členem tohoto spolku se může stát každý mravně bezúhonný občan České republiky po dosažení 18-ti let věku, který souhlasí bez výhrad se stanovami spolku.

 

3) Mladistvým členem spolku se může stát mladistvý po dovršení věku 15-ti let, který je mravně bezúhonný a souhlasí bez výhrad se stanovami spolku.

 

4) Členové spolku jsou

a)       čestní

b)      činní

c)       mladiství od 15 – 18 let věku

 

5) Čestným členem spolku může jmenovat osobu starší  18-ti let, která se zvlášť významně zasloužila o rozvoj zájmu spolku.

 

6) O udělení čestného členství rozhoduje členská schůze. Se zánikem individuálního členství zaniká i čestné členství.

 

7) Činným členem může spolku jmenovat osobu 18-ti let, která byla přijata statutárním orgánem (Výborem) spolku za člena a platí roční členský příspěvek stanovený usnesením členské schůze spolku, nebo z jejího pověření statutárním orgánem (Výborem) spolku.

 

8) Přihláška za člena musí být podána písemně. Její součásti musí být bezvýhradně prohlášení o závazku žadatele dodržovat stanovy spolku, ctít jeho dobré jméno  a platit členský příspěvek podle typu členství. Přihláška musí obsahovat tyto minimální údaje:

určení typu členství

·         jméno a příjmení, data narození žadatele

·         rodné číslo

·         adresa trvalého bydliště, popř. pobytu

·         státní příslušnost

·         prohlášení o souhlasu se stanovami spolku a závazku tyto dodržovat

·         datum žádosti a podpis + podpisový vzor

 

9) O přijetí či nepřijetí za člena rozhoduje statutární orgán (Výbor)spolku. Přijatý člen obdrží stanovy v sídle spolku a může nahlédnout do vnitřních předpisů spolku.

 

10) Členství činných členů se ročně obnovuje zaplacením ročního příspěvku, který je splatný nejpozději do 31. 12. předchozího kalendářního roku.

 

11) Čestný člen není povinen platit členské příspěvky, je pouze na jeho svobodné vůli, zda a jak činnost spolku podpoří a nemůže být nijak upomínán.

 

12) Členství ve spolku zaniká následujícími způsoby:

·         dobrovolným vystoupení člena. Členství končí dnem doručení písemného oznámení o ukončení členství statutárního orgánu spolku, není-li v oznámení o ukončení členství uvedeno jinak;

·         úmrtím člena nebo prohlášením člena za mrtvého;

·         vyloučením člena. Členství končí dnem doručení rozhodnutí o vyloučení člena ze Spolku vyloučenému členovi, není-li v rozhodnutí uvedeno jinak. [příslušný orgánu spolku ], má právo -vyloučit člena, pokud svým jednáním porušuje její cíle, principy a poslání Spolku dle čl. V těchto stanov, nebo pro porušení členských povinností dle čl. IX. těchto stanov;

·         zánikem spolku;

·         rozhodnutím o přeměně Spolku na jinou právní formu v souladu s § 3045 odst. 1 NOZ

13) Rozhodnutí o vyloučení člena musí být předáno osobně nebo zasláno poštou doporučeně do místa posledního známého bydliště. Vyloučení spadá do kompetence statutárního orgánu (Výboru), přičemž musí být ústě projednáno s dotyčným členem, je-li to možné. Nepřítomnost provinilého člena však nebrání projednání vyloučení, ani rozhodnutí o něm. Rozhodnutí musí být písemné a musí obsahovat výrok, odůvodnění  a poučení o odvolání. O odvolání rozhoduje členská schůze, pokud sám statutární orgán (Výbor) svoje rozhodnutí nezruší.

 

14) Členové Spolku neručí za dluhy Spolku.

VIII.

Práva členů spolku

 

1) Každý člen má právo:

a)       účastnit se na činnostech spolku

b)      účastnit se členské schůze

c)       uplatňovat své návrhy, názory a kritiku

d)      vyžadovat informace o činnosti spolku a jeho hospodaření

e)      být volen do orgánů spolku

f)        právo hlasovat a volit

g)       žádat o výpis seznamu členů dle čl. X.  Stanov

 

2) Právo hlasovat a volit mají pouze činní členové

 

3) Členem orgánů může být pouze člen spolku, nikoli extranenus (osoba cizí).

 

IX.

Povinnosti členů spolku

 

Každý člen spolku je povinen:

a)       dodržovat Stanovy, usnesení členské schůze a rozhodnutí statutárního orgánu (Výboru) spolku přijaté dle Stanov

b)      podílet se s nejvyšší možnou péčí na správě záležitosti spolku

c)       dodržovat zásady etiky, občanskou morálku, ekologické normy a dbát dobrého jména spolku

d)      řádně a včas platit členské příspěvky pokud o tom rozhodne členská schůze

e)      šetřit a chránit majetek spolku

f)        podílet se na popularizaci a propagaci jeho cílů

 

X.

Seznam členů

 

1) Spolek vede seznam členů. V seznamu členů se u každého člena uvádějí následující údaje:

 

·         Jméno a příjmení

·         Rodné číslo                                       

·         Bydliště                                              

·         Datum narození                             

·         Tel. č./ email                                                                                             

2) Zápis a výmazy ze seznamu členů provádí statutární orgán (Výbor) spolku. Statutární orgán (Výbor) provede zápis nového člena do seznamu členů ve lhůtě 30 dnů od vzniku členství. Statutární orgán (Výbor) provede výmaz člena ze seznamu členů ve lhůtě 30 dnů od zániku členství.

 

3) Statutární orgán (Výbor) je povinen vydat ve lhůtě 15 dnů výpis ze seznamu členů každému členovi, který o výpis požádá.

 

4) Seznam členů je uveřejněn na webových stránkách spolku. Odesláním žádosti dle čl. VII. bodu 8. Stanov, člen spolku vyjadřuje souhlas se zveřejním v seznamu členů.

XI.

Orgány spolku

Orgány spolku jsou:

a)       členská schůze

b)      statutární orgán (Výbor)

XII.

Členská schůze

 

1) Členská schůze je nejvyšším zastupitelským orgánem spolku, kterou svolává minimálně jednou ročně předseda spolku nebo pověřený člen statutární orgánu (Výboru).

 

2) Statutární orgán (Výbor) spolku svolá zasedání členské schůze z podnětu alespoň třetiny členů spolku. Nesvolá-li statutární orgán (Výbor) spolku zasedání členské schůze do třiceti dnů od doručení podnětu, může ten, kdo podnět podal, svolat zasedání členské schůze na náklady spolku sám.

 

3) Svolání členské schůze musí být učiněno písemně vůči každému členu spolku, a to nejpozději 30 dnů před dnem konání členské schůze, s uvedením místa, termínu a programu členské schůze.

 

4) Kdo zasedání členské schůze svolal, může je odvolat nebo odložit stejným způsobem, jakým bylo svoláno více než týden před oznámeným datem zasedání.

 

5) Právo účasti na členské schůzi, právo hlasovat, být volen a volit každého člena spolku, upravuje článek VIII. Stanov.

 

6) V úvodu zasedání členské schůze musí být schválen program, jednací a volební řád a musí být ustaveny komise mandátové, volební a návrhová, pokud se na tom členská schůze usnese.

 

7) Členská schůze je schopná usnášení, je-li přítomna minimálně nadpoloviční většina všech členů oprávněných k účasti na členské schůzi, každý člen (oprávněný volič) má jeden hlas. Usnesení je přijato a volba je úspěšná tehdy, pokud získali podporu minimálně nadpoloviční většiny z přítomných oprávněných voličů.

 

8) Členská schůze zejména:

a)       projednává zprávu o činnosti a hospodaření spolku, tuto zprávu schvaluje, nebo ukládá nápravná opatření

b)      projednává kalendář aktivit na příslušný rok

c)       stanoví výši ročního příspěvku pro činné členy

d)      přijímá čestné členy spolku

e)      stanoví volební období orgánů spolku, které činí jeden rok a jejich početní složení

f)        volí členy statutárního orgánu (Výboru), přičemž může odvolat kteréhokoli z jeho členů a rovněž může odvolat statutární orgán (Výbor) celý

g)       plní funkci odvolacího orgánu proti rozhodnutí statutárního orgánu (Výboru) spolku

h)      rozhoduje o vstupu a vystoupení  do a z ekologických a jiných neziskových zájmových institucí

i)        rozhoduje o převodu vlastnictví majetku nebo o jeho zatížení cizími práva třetích osob

j)        schvaluje změny stanov a jejich novelizaci

k)       rozhoduje o zániku, rozpuštění a sloučení spolku a s tím vždy současně o způsobu likvidace nebo vypořádání práv, závazků a majetku spolku

l)        schvaluje odměny pro členy statutárního orgánu (Výbor) spolku

m)    schvaluje plán práce spolku na běžný rok a jeho rozpočet

 

9) K platnosti rozhodnutí o zániku spolku je vždy třeba minimálně 3/5 většiny z přítomné nadpoloviční většiny členů spolku s hlasem rozhodujícím.

XIII.

Předseda spolku

 

1) Předseda spolku je nejvyšším činovníkem  spolku, který jako statutární orgán (Výbor) zastupuje spolek navenek vůči třetím osobám, pokud není ve Stanovách uvedeno jinak a zodpovídá za správu a řízení spolku.

 

2) Předseda je oprávněn

a)       svolávat řádnou členskou schůzi

b)      řídit zasedání statutárního orgánu (Výboru) spolku, které svolává minimálně jedenkrát za dva měsíce či dle potřeby

c)       přijímat rozhodnutí v rozsahu, v jakém byl pověřen usnesením členské schůze nebo statutárního orgánu (Výboru), vždy však v souladu se Stanovami

d)      uzavírat jménem spolku případné pracovněprávní vztahy

 

3) Za nepřítomného předsedu jedná v rozsahu jeho pravomocí místopředseda.

 

XIV.

Statutární orgán (Výbor) spolku

 

1) Statutární orgán (Výbor) spolku, v jehož čele stojí předseda, je nejvyšším výkonným orgánem spolku, který spolek řídí mezi zasedáními členské schůze. 

 

2) Statutární orgán (Výbor) přijímá rozhodnutí a usnáší se o věcech, které nejsou výslovně svěřeny členské schůzi  a nebo ve věcech, které mu byly uloženy členskou schůzí, příp. ve věcech předvídaných Stanovami.

 

3) Rozhodnutí statutárního orgánu (Výboru) je přijato, je-li přítomna minimálně nadpoloviční většina jeho členů a z nich pro konkrétní návrh rozhodnutí hlasovala jejich minimální nadpoloviční většina. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

 

4) O zasedání statutárního orgánu (Výboru) se pořizuje písemný zápis, aby bylo zřejmé, kdy a kdo se zasedání zúčastnil, jaké otázky byly předmětem  jednání a jak byly konkrétně rozhodnuty.

 

5) Přípravu podkladů pro jednání statutárního orgánu (Výboru) zajišťuje jednatel statutárního orgánu (Výboru), který rovněž zodpovídá za administrativu spolku.

 

6) Statutární orgán (Výbor) a jeho předseda jsou povinni předložit členské schůzi na jejím zasedání písemné materiály a zprávy, které je členská schůze oprávněna projednat a rozhodnout o jejich přijetí.

 

7) Statutární orgán (Výbor) spolku  je povinen mít pravidelný měsíční přehled o plnění schváleného rozpočtu, o stavu peněžních prostředků v pokladně a na účtech spolku, o jeho pohledávkách a závazcích a o stavu majetku.

 

8) Za odstoupivšího člena statutárního orgánu (Výboru) může statutární orgán (Výbor) kooptovat jiného člena spolku staršího 18-ti let.

 

9) Statutární orgán (Výbor)spolku má při jeho založení tři členy, kterými jsou předseda, místopředseda a jednatel. Funkce pokladníka je kumulovaná a může ji vykonávat podle rozhodnutí statutárního orgánu (Výboru) kterýkoli z jeho funkcionářů.

 

XV.

Majetek a hospodaření spolku, jednání jeho jménem

 

1) Majetek spolku tvoří zejména finanční fondy, drobný hmotný a nehmotný majetek, dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek, pohledávky a jiná majetková práva. O majetku vede spolek předepsané účetní, inventární, statistické a daňové sestavu a výkazy a dbá o jeho náležitou ochranu.

 

2) Zdroje majetku tvoří zejména

a)       členské příspěvky

b)      dary a podpory od třetích osob

c)       příjmy a činnosti spolku dle jejího cíle a poslání

d)      příjmy z reklam či pronájmu majetku

e)      příjmy z vkladů a účtu spolku

f)        dotace, subvence z republikového rozpočtu či rozpočtů obecních

 

3) Spolek může dále v rozsahu těchto stanov získávat prostředky na svou činnost podnikáním a vedlejší výdělečnou činností dle čl. VI. těchto stanov.

 

4) Veškeré získané prostředky musí být využívány ve smyslu těchto Stanov. Prostředky musí být především použity k financování hlavních činností Spolku naplňujících poslání a cíle Spolku. Prostředky dále možno použít úhradě nákladů na vlastní správu a rozvoj vedlejší činnosti Spolku.

 

5) Prostředky Spolku nesmějí být používány k obohacování fyzických ani právnických osob. Platí to v plné míře i pro členy a zaměstnance Spolku. To nevylučuje použití prostředků k sociálním nebo charitativním účelům. Výjimku z tohoto ustanovení tvoří řádná mzda či odměna za výkon funkce dle Stanov, či sjednaná na základě platných smluv.

 

6) Hospodaření se řídí ročním plánem činností a rámcovým rozpočtem, které schvaluje členská schůze. Za hospodaření odpovídá statutární orgán (Výbor), za jednotlivé finanční a účetní operace a za právní úkony jménem spolku ti činovníci, členové či zaměstnanci, kteří je provedli nebo uzavřeli.

 

7) Finančními prostředky spolku v rámci schváleného rozpočtu disponuje předseda a jednatel spolku, popř. jiná pověřená osoba.

 

8) Jménem spolku jedná a zastupuje ho navenek předseda. V době nepřítomnosti plní funkci statutárního orgánu (Výboru) místopředseda. Ten, kdo porušením tohoto ustanovení způsobí spolku škodu, odpovídá za ni spolku podle platného práva.

 

9) K pravidelným pokladním operacím a bezhotovostního styku zřizuje statutární orgán (Výbor) spolku pokladnu a dále  pak běžný účet. Podpisové právo zajišťuje statutární orgán (Výbor) tak, že případná dispozice s účtem je vázána na kombinaci minimálně dvou členů statutárního orgánu (Výboru) spolku.

 

10) Je-li to užitečné, může statutární orgán (Výbor) spolku rozhodnout pro účely nadstandardní ochrany majetku o sjednání pojistné smlouvy.

 

11) S majetkem spolku a nehmotnými právy může statutární orgán (Výbor) nakládat pouze na základě souhlasného usnesení členské schůze, či dle zmocnění uvedeného ve Stanovách.

 

XVI.

Zánik a likvidace Spolku

 

1) Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním na základě rozhodnutí Členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.

 

2) Při zániku Spolku Členská schůze jmenuje likvidátora. Jmenovaný likvidátor sestaví do 20 dní od svého jmenování do funkce soupis jmění Spolku a zpřístupní jej vhodným způsobem v sídle Spolku všem členům Spolku.

 

3) Při zániku Spolku likvidátor vypořádá dluhy Spolku. Ze zbylého majetku sestaví návrh na rozdělení likvidačního zůstatku, který schválí Členská schůze. Nebude-li návrh na rozdělení likvidačního zůstatku schválen, je likvidátor povinen vypracovat nový návrh ve lhůtě 20 dnů od okamžiku, kdy Členská schůze předchozí návrh zamítla.

 

 4) Likvidátor vypořádá likvidační zůstatek dle schváleného návrhu na vypořádání.

XVII.

Závěrečná ustanovení

 

1) Znění těchto Stanov bylo schváleno členskou schůzí konanou dne..26. 11. 2016, jejíž konání je potvrzeno zápisem ze dne …26. 11. 2016….

 

2) Znění těchto stanov je účinné od 26. 11. 2016